Ocalić od zapomnienia...

Projekt Memento

Nie ma już wśród żyjących tarnogórzan osoby, która pamiętałaby uzyskanie przez Polskę niepodległości. Podobnie, nie ma już osób, które pamiętają powstania śląskie, a jutro może być za późno, żeby posłuchać relacji osoby, która na własne oczy widziała jak wyglądał wybuch drugiej wojny światowej w naszym powiecie.

Dlatego z przyjaciółmi i członkami Stowarzyszenia Nasz Samorząd postanowiliśmy uwiecznić wspomnienia mieszkańców naszego powiatu i stworzyć cyfrowe archiwum pamięci, czyli stronę internetową na której umieścimy wywiady z mieszkańcami pamiętającymi te wydarzenia. Projekt będzie realizowany z uczniami naszych szkół ponadgimnazjalnych.

Na realizację projektu uzyskaliśmy dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach Śląskie lokalnie.

wywiady młodych ludzi
wywiady z tarnogórzanami

Celem projektu jest zarchiwizowanie w formie nagrań wspomnień mieszkańców naszego miasta, dotyczących II wojny światowej i wydarzeń wokół niej związanych. Zależy nam szczególnie na utrwaleniu perspektywy widzianej oczami zwykłego mieszkańca Tarnowskich Gór, wpływu wojny na życia przeciętnego dziecka, ucznia, studenta. Wywiady przeprowadzili uczniowie lokalnych liceów.

Naszym obowiązkiem jako przedstawicieli młodego pokolenia jest przekazać wiedzę i mądrość naszych przodków i przekazać je następnym pokoleniom. Dlatego zasadnym jest wykorzystanie dostępnej technologii by zapisać Ich wspomnienia w „cyfrowym archiwum” póki jest to jeszcze możliwe.

Osoby starsze pamiętające czasy swojej młodości, dorastania, są nieocenioną kopalnią wiedzy o naszym regionie, jego historii, architekturze miasta, życiu codziennym, kulturze, czy po prostu stosunkach międzyludzkich panujących w czasach ich młodości.

Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie

girl

Emilia Telenga

uczennica I LO

boy

Szymon Jaworek

uczeń II LO

girl

Emilia Wojtkowska

uczennica II LO

girl

Katarzyna Piełka

uczennica I LO

girl

Natalia Solik

uczennica I LO

girl

Antotnina Osadnik

uczennica I LO

girl

Natali Mycek

uczennica II LO

girl

Nadia Urbańczyk

uczennica I LO

girl

Emilia Krawczyk

uczennica WZS (Sorbona)